EğitimGenel

Batmanlı Öğrenciler Balıkesir’de

“Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programı” çerçevesinde, Balıkesir; Batmanlı genç seyyahlarını misafir ediyor.

Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan “Kuvâ-yı Milliye Şehri’nden Medeniyetler Beşiği Bereketli Hilale” projesi ile okul yönetimi, proje koordinatörü ve proje öğrencileri; değişim programı kapsamında Batman iline yolculuk yaptı. Batman’da gerçekleştirdikleri ziyaretler ile öğrenciler, farklı kültürel zenginlikleri tanıma ve sosyal sorumluluk çalışmalarında yer alma fırsatı yakaladı.

Proje kapsamında Batman’da; Hasankeyf, Zeynelbey Türbesi, Hasankeyf Açık Hava Müzesi, Malabadi Köprüsü, Seyyid Bilal Türbesi, Ahmet Güneştekin Kültür Merkezi, Batman Müzesi ve ülkemizde petrolün ilk çıkarıldığı yer olan Raman Dağı ziyaret edildi. Hasankeyf gezisinde Rasim Özdenören’in “Gül Yetiştiren Adam” kitabından okumalar yapıldı. Anadolu’yu yurt edinişimizin 1000 yılı vesilesiyle Kardeşlik Hatıra Ormanı’na fıstık ağacı dikimi gerçekleştirildi.

Batman’dan dönen Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesinden 9 öğrenci, Okul Müdürü Fatih Yılmaz, Proje Koordinatörü Mükail Dalmış, Beden Eğitimi Öğretmeni Seyfullah Akkaya ile Batman Gazi Anadolu İmam Hatip Lisesinden 12 öğrenci, Okul Müdürü Mehmet Nezir Ceylan, Müdür Yardımcısı Recep Süslü ve Proje Koordinatörü Şehmus Turan; İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı’yı ziyaret etti. İl Millî Eğitim Şube Müdürü Mehmet Özdemir’in de bulunduğu ziyarette; proje çerçevesinde Batman’da gerçekleştirilen ve Balıkesir’de düzenlenecek olan çalışmalar hakkında proje koordinatörü öğretmenler Müdür Tatlı’ya bilgi verdi.

Yeşil ve mavinin ahengi güzel şehir Balıkesir ile Güneydoğu’nun petrol başkenti, hoşgörü diyarı kadim kent Batman arasında kardeşlik köprüsü kurmak için yola çıkılan değişim programı ile öğrencilerin; millî, manevi ve insani değerlerle kuşanması, farklı yöreleri sosyo kültürel açıdan tanıması, tarihi ve kültürel miras bilinci kazanarak sosyal, kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılması yönünde çalışmalar yapılıyor. Okullar eğitim, sosyal ve kültürel alanlarda farklı uygulama ve tecrübeleri paylaşarak iş birliğinde bulunuyor.

Okuma kültürü, girişimcilik, yenilikçilik, kültürel ve sanatsal duyarlılık gibi birçok kazanımın öğrencilerimiz tarafından özümsenmesine katkı sunarak kardeşlik köprüsü kuran proje kapsamında yapılan çalışmaları öğrencilerimizden dinleyen Müdür Ali Tatlı; ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek sürdürülen çalışmalar için okul yöneticisi, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir