GenelİlçelerSiyaset

100 Efe Zeybek Oynadı

Altıeylül Belediyesi Cumhuriyetin 100. yılında 1 hafta içerisinde dolu dolu etkinliklerle kutlamaya devam ediyor. Belediye organizasyonu ile 100 efe 100 yıl kutlaması yaptı.

Cumhuriyetin 100. Yılını coşkuyla kutlamaya devam eden Altıeylül Belediyesi 100 öğrenci ile öncesinde Anıtkabir’e ziyaret, sonrasında Atatürk Anıtı, Ali Hikmet Paşa Meydanı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yaşam Kompleksi önünde 100 efeyle Zeybek oyunu, bugün de Cumhuriyetin 100. yılı 100 Türk büyüğünün ismini taşıdığı çınar ağacı fidan dikimi gerçekleştirildi.
Altıeylül Belediyesi Cumhuriyetin 100. yılında 1 hafta içerisinde dolu dolu etkinliklerle kutlamaya devam ediyor. Cumhuriyetin 100. yılını coşkuyla kutlamaya devam eden Altıeylül Belediyesi 100 öğrenci ile öncesinde Anıtkabir’e ziyaret, sonrasında Atatürk Anıtı, Ali Hikmet Paşa Meydanı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yaşam Kompleksi önünde 100 efeyle zeybek oyunu, bugün de Cumhuriyetin 100. yılı 100 Türk büyüğünün ismini taşıdığı çınar ağacı fidan dikimi gerçekleştirildi.

Başkan Avcı: “Pamukçu efeleri Atatürk’ü bengi oyunuyla karşılamıştı”
Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, “Burada bulunan 100 kişiyle Cumhuriyetimizin 100. yılını temsil ettiniz. 1933 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk Balıkesir’i ziyaret ettiğinde Pamukçu efeleri Pamukçu yöresine ait Bengi oyunuyla karşılamıştı” dedi.

Altıeylül Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 efeyle temsil etti
Başkan Avcı sözlerini şöyle sürdürdü:
“100 kişiyle Cumhuriyetimizin 100. yılını temsil ettiğiniz ve aynı anda ahenk içinde büyük performans gösterdiniz. Bir millet geçmişten geleceğe bir köprüyle bağlıdır. İşte bugün geçmişten geleceğe yürüyen bir milleti görmüş oluyoruz. 1933 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk Balıkesir’i ziyaret ettiğinde o gün o efelerin karşılamasının tekrarını burada canlandırmış oluyoruz. Cumhuriyeti kurarken, Kurtuluş Savaşı’nda kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere mücadele eden çarpışan ecdadımıza Mevla’m rahmet eylesin.”
Etkinlikler kapsamında bugünde Cumhuriyetin 100. yılında 100 çınar ağacı ile Cumhuriyet Ormanı fidan dikimi gerçekleştirildi. Çiçekpınar (Nergiz) Mahallesi’nde yapılan etkinliğe Vali İsmail Ustaoğlu, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nurettin Alkan, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Av. Birol Şahin, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Altıeylül Milli Eğitim Müdürü Çetin Keren, Altıeylül Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Akan, Altıeylül İlçe Jandarma Komutanı J. Yüzbaşı Ahmet Seyhun, TEMA gönüllüleri ve Altıeylül Belediye Başkan Yardımcıları ile Müdürler katılım sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir