Genelİlçeler

Balıkesir 10 Kasım’da Tek Yürek

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 85. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçelerde düzenlenen törenler ile anıldı.

AYVALIK: Törene, Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Törene katılanlar Atatürk anıtına çelenk sundu.
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, yayımladığı mesajda, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, her 10 Kasım’da olduğu gibi bu yıl da saygı, minnet ve özlemle anıyoruz. Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılında, Atatürk’ün emanet ettiği değerlere ve ülkemize sahip çıkmak asli görevimizdir. Bilimin ışığında, Atatürk’ün bize sunduğu çağdaşlaşma hedeflerine ulaşmak için mücadele etmek hepimizin baş görevidir. Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sahip çıkmanın yanında daha da ileriye taşımak, toplumun ortak hedeflerinden olmalıdır. Atamızın işaret ettiği hedefe sadık kalarak gösterdiği yolda ilerlemeye söz veriyoruz. Cumhuriyet’in yüzüncü yaşında, Atamızın aramızdan ayrılışının 85. yılında onu, özlem, hasret ve saygıyla anıyoruz” dedi.

BANDIRMA:  Anma programı 10 Kasım sabah saat 09: 00 da başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk heykeline çelenklerinin sunulmasından sonra saatler 09: 05’i gösterdiğinde hayat durdu ve tüm yurtta olduğu gibi Bandırma halkıda atanın huzurunda 2 dakika saygı duruşunda bulundu. Akabinde İstiklal Marşı okundu.
Anma töreninde günün anlam ve önemine belirten konuşmayı Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Resul Yavuz, Atatürk ve Cumhuriyet” adlı konuşmasını gerçekleştirdi.
Törene Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Levent Eğrek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol Şahin, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun siyasi parti temsilcileri öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meyda’nında gerçekleşen anma töreninin ardından Bandırma Barış Manço Kültür Merkezinde, şiirsel koro müzik dinlesiti ile devam etti.

BURHANİYE: Düzenlenen tören, çelenk sunumu ile başlarken ardından saat 09.05’de 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Yusuf Kaya, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Cumhuriyet Başsavcısı Turgay Osman Taş, İlçe Emniyet Müdürü Faik Karabaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bora Zihni siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile vatandaşların katılım sağladığı anma töreni ardından, Burhaniye Belediyesi Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde Atatürk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi tarafından hazırlanan program ile devam etti. Düzenlenen programda sinevizyon, müzik oratoryosu, şiirlerin okunması, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevdiği türkülerin söylenmesinin ardından halk oyunları etkinlikleri düzenlendi. Programın sonunda ise ilk,orta,lise öğrencileri arasında düzenlenen Atatürk konulu resim,şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

EDREMİT: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 85. Yıl dönümü anma programı Şehit Hamdibey Meydanında düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, 19. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ergün Fidan, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Aslan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenklerin koyulmasının akabinde; saatler 09.05’e gelindiğinde iki dakikalık saygı duruşu yapıldı. Sonrasında İstiklal Marşı hep bir ağızdan okundu.
Anma Programı dahilinde Şükrü Tunar Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törende; İstiklal Marşının okunması ve saygı duruşu sonrasında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Öğrenciler tarafından şiirler okundu. Okullar arasında gerçekleştirilen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Mustafa Kemal’i anlatan video gösterisi, Zeybek gösterisi ile Atatürk’ün sevdiği türkülerin hep bir ağızdan söylenmesinin ardından “Seyit Onbaşının Gözünden Atatürk” adlı oyun sergilenmesiyle program sona erdi. Kaymakam Odabaş gösteriyi sunan öğrencileri tek tek tebrik etti.
Törenlere; Edremit Kaymakamı Ahmet Odabaş, 19. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ergün Fidan, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Aslan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Temsilcisi Meclis Üyesi Murat Tuna, Cumhuriyet Başsavcısı Medet Akcan, şehit yakınları, gaziler, daire amirleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GÖMEÇ: Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 85. yılında Gömeç Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle anıldı. Törendi ilk olarak Gömeç Kaymakamı Mehmet Şirin Altay, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam Atatürk Abidesine çelenk sundular. Daha sonra 09.05’de iki dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile tören sona erdi. Törene Kaymakam Mehmet Şirin Altay, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himan, sivil ve askeri erkân, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

HAVRAN: Kaymakamlık ve belediye başkanlığının çelenk sunumuyla başlayan program, saat 09:05’de siren sesleri eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.
Program Belediye Kültür Merkezinde 8 Eylül Ortaokulunun hazırladığı program ile devam etti. Öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı video ve slayt gösterimleri, şiirlerin okunması, koro gösterisi ve 10 Kasım Atatürk’ü anma günü için düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesiyle program sona erdi.

MANYAS: Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete irtihalinin 85. yıl dönümde Manyas ilçesinde de törenle anıldı. Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen ilk törende Manyas Kaymakamı Emre Yeşil ve Belediye Başkanı Tancan Barcin Atatürk Anıtına çelenk sundular. Siren sesleriyle birlikte iki dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Atatürk Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı. Anma programında Gazi Mustafa Kemal Atatürk her yönüyle anlatılırken, şiirler okundu, sinevizyon gösterisi sonrası müzik öğretmeni Ezgi Çiçek yönetiminde ki oratoryo izlendi. Törene Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Ay, Hakim Onur Can Öztürk, Şehit aileleri ile Gaziler, siyasi parti ilçe başkanları, Sivil Toplum Örgütlerinin Başkanları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir