DünyaGenelSiyaset

AK Parti’den İsrail’e Tepki

AK Parti Balıkesir İl Başkanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı abluka ile ilgili basın açıklaması düzenledi. İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaya ilişkin 81 il teşkilatında eş zamanlı yapılan açıklamada İsrail’in Gazze’ye abluka uygulamasının savaş ahlakına uymadığı dile getirildi.

AK Parti Balıkesir İl Başkan Vekili Vahdettin Çiftçi, İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukanın insani olmadığını dile getirerek ablukanın sona ermesi için tüm dünya ülkelerinin seferber olması gerektiğine işaret etti. İsrail’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukanın uzun yıllardır devam eden insan hakları ihlali olduğuna vurgu yapan Çiftçi, “Gazze halkı yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam şartları her geçen gün daha da kötüleşmektedir” dedi.

“Gazze halkının yaşam şartları giderek kötüleşiyor”
AK Parti Balıkesir İl Başkan Vekili Vahdettin Çiftçi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“İsrail’in, 10 Eylül 2023’te ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucunda, çocuk, genç, yaşlı ve kadın erkek 700’ü aşkın kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail’in Gazze’ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur. Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam şartları her geçen gün daha da kötüleşmektedir.”

“Siviller hedef alınıyor”
“İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır” diyen Çiftçi, “Ayrıca, Gazze’de ibadethaneler, hastaneler, okullar, hepsi acımasızca vurulmaktadır. Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Gazze Şeridi’ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam şartlarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir. Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımız gereken adımlar için çağrıda bulundu”
Çiftçi, konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da girişimleriyle uluslararası toplum, Gazze’deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edilmektedir” 1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır.”

“Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymuyor”
AK Parti Balıkesir İl Başkan Vekili Çiftçi, “Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla Daha Adil Bir Dünyanın Mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir